ВВЕДЕННЯ В ХРАМ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Автор: о. Богдан Манчур
04.12.2017


      4 грудня (21 листопада ст.ст.) Церква святкує Введення у храм Пресвятої Богородиці. Євангеліє нічого не говорить про цю подію. Основою свята, як Різдва й Успіння Божої Матері, є традиція Церкви й апокрифічні книги.     

     Як розповідає передання, батьки святої Діви Марії, праведні Іоаким та Анна, були неплідними. Вони терпіли багато скорбот і приниження від людей, бо неплідність у Старому Завіті вважалась карою Божою за гріхи. Але у них була тверда віра і уповання на Бога. Вони навіть у похилому віці не переставали молитися Богові про дарування їм дітей. Тверда віра, щира молитва і обітниця присвятити народжене ними чадо Богові прихилили милість благоутробного Бога і Він дарував їм благословенний плід  - Пресвяту Діву Марію.       

    Коли Пресвятій Діві виповнилося три роки, її святі батьки виконали свою обітницю. Зібравши родичів і знайомих і одягнувши Пречисту Марію в найкращий одяг, зі співом священних пісень, із засвіченими свічками в руках вирушили до Єрусалимського храму.        

    Батьки Марії, йдучи з Марією до Єрусалиму, в душі прощались зі своїм найдорожчим скарбом, завмирали від болю серця, очі їх наповнялися сльозами, а з грудей виривалось зітхання. Марія бачила терпіння своїх батьків і терпіла з ними, вона все віддала в руки Божі і йшла за Божим покликом.          

    Коли вони підійшли до Єрусалимського храму, їм назустріч вийшов первосвященик Захарія зі священиками. Іоаким та Анна з благоговійними молитвами поставили Марію на першу сходинку сходів, які вели до храму. Сходи були досить високими, так що трьохрічна дитина сама без допомоги не могла зійти по них вгору. Але як тільки Отроковицю Марію поставили на першу сходинку, зміцнювана силою Божою, Вона швидко зійшла наверх. Там первосвященик зустрів і благословив Її, як це він завжди робив з усіма, кого, посвячували Богу. Потім, з натхнення Духа Святого, ввів Пресвяту Діву у святеє святих. Туди ніхто з людей не мав права входити, тільки первосвященик один раз в рік входив туди з очищувальною жертовною кров'ю. І ось Пресвята Діва вводиться у святеє святих, невидимо для світу несучи в Собі велику жертву, нову живу жертву – Христа-Бога і Чоловіка. Святий Дух сповістив первосвященикові, що Марія, обрана Отроковиця, достойна входити в найсвятіше місце. Їй наперед призначено Богом стати Матір'ю Сина Божого, який спасе рід людський від загибелі і відкриє всім вхід у Царство Небесне. Усі присутні в храмі дивувалися цій незвичайній події, бо ніколи ніхто такого не бачив.      

     Глибокою таємницею покрите земне життя Пресвятої Богородиці від дитинства аж до того часу, коли була вознесена на небо. Сокровенним було її життя в храмі. Але в Церковному Переданні збереглися відомості, що під час передування в Єрусалимському храмі Вона виховувалася в оточенні благочестивих дів, старанно читала Священне Писання, займалася рукоділлям, постійно молилася і зростала в любові до Бога. А Дух Божий і святі ангели охороняли Божественну Отроковицю. Пресвята Діва жила в храмі і тут готувала Себе до того, щоб стати одушевленим Храмом Бога Живого, Вмістилищем для Невмістимого, Матір'ю Живого Бога.       

     Все життя Пресвятої Богородиці - земної жінки, якій випала честь стати матір'ю Сина Божого, є прикладом самовідданого служіння Богові і праведної поведінки, гідним для наслідування у кожній християнській родині: навчати з раннього віку дітей ідеалам добра, основам християнської віри, різним наукам.       

     І як нам не вихваляти і не прославляти Пречисту Богородицю? Як нам не схилятися перед Тією, від Якої наш Спаситель народився на землі? Вона - основа нашої втіхи. Ми віруємо, що Спаситель ні в чому не може відмовити Своїй Матері, коли Вона заступається перед Ним за людей. Але треба бути гідними Її любові.         

    Введення Богородиці до Єрусалимського храму було явленням Її світові, а отже, мовчазною проповіддю близького пришестя Христового. Таким чином, це свято посідає особливе місце у сходинках нашої підготовки до Господнього Різдва. І саме від Введення в храмах лунають богослужбові різдвяні піснеспіви. Ось чому Церква зачислила це свято до дванадесятих і великих, ось чому Церква у цей день проповідує зустрічати Діву Марію, приходити до храму і приводити із собою дітей, щоби вони, подібно до святої Отроковиці Марії, духовно зустріли Бога.             

     Просімо Бога, щоб Господь дав нам сили, щоб з любов'ю йти дорогою, якою поведе нас Боже провидіння, щоб бути готовими на жертву, якої вимагатиме від нас Бог. А сьогоднішнє свято навчає усіх нас, що ми повинні віддатися вихованню святої Церкви від ранного дитинства до пізньої пори нашого життя. Бо таке виховання провадить до вічного щасливого життя у небі.              

    Дорогі браття і сестри! Воздаймо похвалу і прославлення Божій Матері, благаймо у Неї небесного заступництва і допомоги. Просімо у Неї заступництва Її Сина - Христа і Бога нашого, щоб він подав нам все необхідне для спасіння. Щоб за Її молитвами Господь дарував нам щиру віру, нелицемірну любов, щоб всім цим ведені увійшли ми в Царство Небесне, де всі праведні перебувають. Амінь.