Христова перемога над смертю

Автор: о. Михайло Садовський
15.04.2017


      Перемога Христова є єдина перемога, якій може радіти всі людські істоти від первозданного і до останнього. Будь-яка інша перемога на землі розділяла і розділяє людей. Коли один цар земний здобуде перемогу над іншим царем, один з них радіє, а інший сумує. Коли людина переможе свого сусіда, то під одним дахом - пісня, а під другим - плач. Але немає на землі переможної радості, що не отруєна зловтіхою: звичайний переможець земний скільки радіє своєму сміху, стільки ж і сльозам переможеного супротивника. Він і сам не помічає, як злість наполовину розбавляє його радість.              

      Коли Тамерлан переміг султана Баязида, він посадив останнього в залізну клітку і перед кліткою влаштував святковий бенкет. Вся його радість полягала в зловтісі; його злість служила поживою для його веселощів. Якою ж короткою радістю буває зловтіха! Якою отруйною їжею веселощів є злість! Коли король Стефан Дечанський переміг короля болгарського, він не хотів ні нападати на болгарські землі, ні поневолювати болгарський народ, але з поля битви попрямував в усамітнену келію, щоб постити і молитися Богу. Цей переможець шляхетніше першого; однак і ця перемога, як і будь-яка людська перемога, не позбавлена ​​свого жала для переможених.  

    І найблагородніша людська перемога подібна до деякого сонця, яке одною половиною випускає світлі, а другою - темні промені. Тільки Христова перемога – як справжнє сонце, виливає світлі промені на всіх тих, хто стоїть під ним. Тільки Христова перемога наповнює всі серця людські повнотою радості. Тільки вона - перемога, в якій немає зловтіхи і злоби. Таємнича перемога, яка в один і той час - явлена всього роду людського, живому і мертвому.  

   Цілюща перемога, - яка, зціляє і спасає на віки віків. Ця незлоблива перемога рятує людей від усіх бід та робить їх безсмертними - робить їх безсмертними і безгрішними. Бо безсмертя без безгрішності означало б тільки продовження віку злу, продовження віку зловтіхи і злобі. А безсмертя разом з безгрішністю народжує незатьмарену радість і робить людей братами і синами Божими.           

     Хто ж не буде радіти перемозі Господа Ісуса Христа? 

     Він переміг не заради Себе, але заради нас. Його перемога не зробила його ні більшим, ні більш живим, ні більш багатим; але зробила такими нас. Його перемога - не себелюбство, а любов, не грабіж, а дар. Земні переможці виривають перемогу; Христос - єдиний, Хто перемогу віддає. Жоден земний переможець, цар або воєвода, не бажає, щоб його перемогу відокремлювали від нього і приписували іншому; тільки воскреслий Господь обома руками простягає Свою перемогу кожному з нас і не гнівається, але радіє, коли Його перемога робить нас переможцями, тобто більш великими, живими і багатими, ніж ми є.

   Тож прийдімо до Христа воскреслого,  до Христа Воскресителя і Він зробить нас вільними від смерті і страху смертного. Прийдімо, що живемо під соромом явних і таємних гріхів своїх, ближче підійдіть до Живого Джерела, Який омиває і очищає, Який і чорний посуд може зробити білішим від снігу.   

     Поклонімось Йому тілом і душею. З’єднаймось з ним всім своїм розумом і думками своїми. Обнімімо Його всім своїм серцем. Поклоняймось не  поневолювачу але  Визволителю, обнімімо не чужого, а самого близького, рідного, люблячого.

     Воскреслий Господь зняв завісу з істинного Бога і з істинної людини і явив нам Собою велич і красу і Одного, і іншої. Ніхто не може пізнати істинного Бога, крім як через воскреслого Господа Ісуса Христа; і ніхто не може пізнати істинну людину, крім як через Нього єдиного.  Воскресінням Своїм Христос переміг гріх і смерть, переміг похмуре царство сатани, звільнив поневолений рід людський і зняв вуаль із найбільших таємниць Бога і людини. 

     Христос Воскрес!!!